КЛАРНЕТИСТ В ОБІЙМАХ СОНЦЯ. ПАВЛУ ТИЧИНІ - 130!


Він грав на фортепіано, гобої, кларнеті та бандурі. Знав 12 мов і перекладав із 40. Здобувши популярність, заохочував молоді таланти та допомагав усім, кого знав. Творив не тільки словами, а й образами, бо був художником. Сьогодні у рубриці #ГЕНІАЛЬНЕ_НАУКОПЛАВАННЯ вирушаємо в дитинство Павла Тичини. Він народився 130 років тому - 23 січня 1891 року.


Малому Павлусю, мабуть, пощастило народитися хлопчиком. Справа в тім, що батько Григорій вважав, що освіта потрібна лише парубкам. А в родині, окрім Павла, було ще 12 дітей! За навчання дівчат взялася мати Марія. Григорій Тичина був дяком у церкві, вчителював. У хаті із земляною долівкою вчив дітей грамоті. Вони всідалися по 10-12 чоловік на лави, а Павло підсідав то до одного учня, то до іншого, чи сидів на печі й слухав уроки. Так непомітно навчився читати.


Перша вчителька, Серафима Морачевська, дарувала Павлові книги з творами Марії Загірньої та Леоніда Глібова за успіхи у навчанні. Саме вона запримітила у хлопчика музичний талант і порадила віддати в монастирський хор Чернігова. Регент хору довіряв юнаку викладати нотну грамоту молодшим учням. так Тичина вивчив свого брата Євгена, а також в майбутнього уславленого хормейстра – Григорія Верьовку! А в старших класах Павло пішов малювати у художню школу Михайла Жука. Художник увів молодого Тичину до кола чернігівської інтелігенції.


Його світогляд та стиль згодом назвуть "кларнетизмом", відповідно до назви збірки «Сонячні кларнети». Кажуть, що він поет однієї збірки, який проміняв реноме поета-новатора на лоялність нової радянської влади. Олександр Олесь навіть написав вірш-докір «І ти продався їм, Тичино». Але навряд чи ми зможемо достеменно дізнатися про мотиви поета. який відчував шалений тиск та репресії навколо. Врешті, Тичина був людиною. Розумною, вразливою, дещо нервовою та наляканою. Він хотів жити, творити, і заплатив за це свою ціну.


ЗАВДАННЯ ДЛЯ НАТХНЕННЯ: Поезія Тичини дуже образна, доступна, гарно запам'ятовується. Відтак її легко вчити разом з дітьми. Тому цей морозний день дає нам шанс відкрити дітям світ Павла Тичини, подарувати їм сонячні кларнети – його мелодійні вірші. Вподобайте МаліОК – ми працюємо для діток!

2 просмотра0 комментариев

Недавние посты

Смотреть все